AutomatykaVPN - to się sprawdza

W życiu codziennym nawet nie zdajemy sobie sprawy na temat procesów, które zachodzą wokół nas których nie jesteśmy świadomi. Procesów bez których nasze życie byłoby znacznie bardziej uciążliwe a może nawet zagrożone. Przykładem takiego procesu są przepompownie ścieków zlokalizowane praktycznie na każdej ulicy, nierzadko w ilości większej niż jednej sztuki. Mają za zadanie transportować ciecz z punktów końcowych, poprzez punkty pośrednie bezpośrednio do oczyszczalni, gdzie zostaną poddane utylizacji. Są to elementy krytyczne infrastruktury sanitarnej, dla której awaria może stać się bardzo dotkliwa dla środowiska i okolicznych mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, że od wiosny 2020r nasze życie uległo zmianie, nauczyliśmy więcej czasu spędzać w domu - tym samym awaria takiego elementu może być dla nas dotkliwsza. Przedsiębiorstwa zajmujące się tymi urządzeniami zaczęły stawiać większy nacisk na ich niezawodność.

automatykavpn w praktyce

AutomatykaVPN znalazła swoje zastosowanie jako bezpieczne medium służące do przesyłania informacji. Na jednym końcu mamy sterowniki PLC - zamontowany w przepompowni cieczy zaś z drugiej serwer / komputer na którym dane są odczytywane. Dzięki monitoringowi online codziennie zbierane są ogromne ilości danych, które podlegają analizie w centrach dyspozytorskich.
Ma to na celu, o ile to możliwe, unikać nie potrzebnych przestojów w pracy pompowni, zaś w przypadku wystąpienia usterki natychmiast zostaje przekazana informacja o awarii. Umożliwia to szybką reakcję oraz redukcjię kosztów, które mogłyby powstać jako "lawina następstw" - kiedy to jeden uszkodzony element powoduje uszkodzenie następnych.
Na wybór wybranego rozwiązania miały wpływ:
- bezpieczeństwo przesyłu
- niezawodność
- dostępność
- łatwość implementacji
Przy bardzo dużym uproszczeniu zastosowanie AutomatykiVPN możemy wyobrazić sobie jako przejazd pojazdów Eurotunelem pod kanałem La Manche.
Tunel jest odpowiednikiem tunelu tworzonego przez VPN’a,
pociąg odpowiednikiem szyfrowania, zaś pojazdy pakietami informacji.
Pakiety danych (pojazdy) są szyfrowane (wjeżdżają do pociągu) i przesyłane tunelem (tunel VPN), gdzie na końcu zachodzi odwrócenie procesu i otrzymujemy wysłany pakiet.
Nie ma możliwości dostania się do pakietu ponieważ:
1. pakiety są szyfrowane (pociąg)
2. odseparowane od „świata” (tunel pod wodą).
eurotunel Źródło zdjęcia: https://www.eurotunnel.pl/
Przykład jest bardzo obrazowy ale pozwala zwizualizować zasadę działania.
Technologię transmisji można bardzo łatwo zaadaptować do innych rozwiązań i urządzeń. Od takich typowych jak skomunikowanie telefonu z dowolnym sterownikiem PLC, kamerką albo nawet praca zdalna. Możliwości są naprawdę duże.
Najbardziej typowe rozwiązanie z którym możesz się zapoznać znajdziesz pod tym linkiem.

Na sam koniec zapraszam Cię do obejrzenia kilkuminutowego filmu Eaton Electric na temat przepompowni.

Pn. - Pt. / 8:00 - 16:00

Godziny pracy biura

+48 694-663-717

Infolinia

biuro@automatykavpn.pl

Wsparcie techniczne

Korzystając ze strony akceptujesz

Politykę prywatności X